Rok 1957 - powstaje 5-letnie Technikum Mechaniczne i 3-letnia Zasadnicza Szkoła Zawodowa.
Pierwsza siedziba szkoły – budynek przy ul. Bohaterów pracy
W latach 70 - tych dołączyło do nich Liceum zawodowe, które istniało do 2004 r.
W 1969 roku dyrektorem zostaje mgr Zygmunt Waluk.
W 1972 roku szkoła przenosi się do nowego budynku przy ul. Ogrodowej 2a, wtedy też nadano jej imię prof. Maksymiliana Tytusa Hubera. W 1975 r. zmienia nazwę na Zespół Szkół Mechanicznych. W jej skład wchodzi 7 typów różnych szkół, najbardziej oblegany kierunek to: Naprawa i eksploatacja Pojazdów Samochodowych.
W latach 1974-1975 funkcję dyrektora szkoły pełnił mgr Henryk Gołębiewski, jeden z pierwszych jej absolwentów a w latach 1975-1991 mgr Adam Bartnik, wieloletni nauczyciel szkoły.
W latach 1976 - 1995 placówka funkcjonowała pod nazwą Zespół Szkół Mechanicznych Międzyresortowych a w jej skład wchodziły 2 autonomiczne placówki: Zasadnicza Szkoła Mechaniczna i Zasadnicza Szkoła Zawodowa DśZUG, nad którymi patronat objęły Dolnośląskie Zakłady Urządzeń Górniczych Przemysłu Węglowego.
Lata 90-te to początek rozmów nad kształtem szkolnictwa zawodowego w obliczu rodzącej się gospodarki rynkowej i zmieniającej się mapy przemysłowej Wałbrzycha i okolic.
W roku 1991 dyrektorem szkoły zostaje mgr inż. Zenon Grabiński.
W 1993 roku szkoła zmienia nazwę na Zespół Szkól Technicznych, która obowiązuje do 2002 roku.
Podpisane zostają pierwsze umowy międzynarodowe o wzajemnej współpracy w zakresie kształcenia zawodowego.
W latach 1994 - 2000 realizowany jest program Phare Credo o współpracy szkół przygranicznych Wałbrzych - Trutnov w sferze ekonomicznej, społecznej i kulturalnej.
W 1998 roku szkoła przystępuje do europejskiego programu edukacyjnego Leonardo da Vinci. Zakładał on podnoszenie umiejętności zawodowych uczniów poprzez staże zawodowe i szkolenie kadr. Szkoła współpracuje w tym czasie z placówkami
o podobnym profilu w Czechach, Niemczech, Włoszech i we Francji. Uczniowie odbywają praktyki m.in. w Trutnowie, Usti nad Orlici, w Foggi, Harrachowie, St. Bireuc. Odbywają się również rewizyty.
W październiku 1999 roku szkoła nawiązuje współpracę z TUV Akademii z Berlina, w wyniku której pozyskała środki na pracownię spawalnictwa elektrycznego i gazowego.
Uczestnik kursu spawalnictwa elektrycznego i gazowego otrzymuje certyfikat do pracy w krajach UE. W 2008 r. szkoła podpisuje porozumienie z Akademią TUV z Berlina w sprawie długoterminowego partnerstwa w ramach Fundacji Współpracy.
W 2002 roku szkoła zmienia nazwę na Zespół Szkól Nr 5.
W 2009 roku nastąpiło połączenie ZS nr 5 z Centrum Kształcenia Ustawicznego i Centrum Kształcenia Praktycznego.
W roku 2012 schedę po wieloletnim dyrektorze Z. Grabińskim objął mgr Piotr Krzywda.
2013 r. Uroczyste podpisanie Listów intencyjnych przez firmy, które objęły patronatem uczniów ZS Nr 5 a były to: Faurecia W-ch S.A. Zakład Mechanizmów, Ronal Polska Sp. z o.o., Cersanit III S.A., TMMP, Toyota W-ch Nowakowski, Autoforte Sp. z o.o., Vega Car M. Chojwa, J. Kowalski Spółka Jawna.
W 2015 r. na konferencji w Bolesławcu pt. "Mądrzej. Czyli jak uczyć i szkolić dla gospodarki" szkoła otrzymała nagrodę Ministra Gospodarki oraz spółki WSSE „INVEST-PARK".
W roku szkolnym 2015/2016 nastąpiło przyłączenie do Zespołu Szkół Nr 5 zlikwidowanego Zespołu Szkół Techniczno - Budowlanych.
Od 1.10.2017 r. dyrektorem ZS Nr 5 jest pani mgr Iwona Hnatiuk.